Муниципальное бюджетное общеобразовательное учреждение гимназия №34 г. Орла
Конспект урока английского языка
“Tiny’s Working Day”
УМК Биболетова М.З “Enjoy English” – 3 класс
Урок №60
Учитель: Проскурина М. С.
Орёл -2013
Цели урока:1) развитие умений чтения текста про себя с полным пониманием
прочитанного;
2) устанавливать логическую последовательность основных фактов
текста;
3)развивать умения и навыки устной речи.
Задачи: активизация лексического материала по темам «Части тела»,
«Время», «Распорядок дня».
Оборудование: магнитофон, аудиозапись к уроку 60, компьютер, проектор,
презентация, раздаточный материал, материал для рефлексии
(смайлы и знак вопроса).
Ход урока
Речь учащихся | |
I. Орг. момент : -Good day, my friends! I’m glad to see you. -What is a date? -What is the day of the week today? -What season is it? -Do you like the weather today? -What do you like to do after school when the weather is good? II. Фонетическая зарядка.
Look at the photo. Who is it? -What does Tiny like to do? -I suggest you to learn a new poem about Tiny. (Listen to the poem. Let’s translate it. Repeat it after the speaker. Read in pairs. Read loud.) Слайд 2 |
-Good day!
-Tiny. -He likes to write fairy tales and poems.
|
III. Основной этап: -Children, I have got a letter from Tiny. Let’s read it. Слайд 4 -But what is it? Слайд 5 -Do you agree to do her tasks? 1) Do you know what time is it? (На часах показывать разное время, дети называют по-английски). 2) Every day the witch is very busy. Help her to put her actions into the right order. Слайд 6 (Действия в неправильном порядке Слайд 7) Children, work in pairs. You have 2 minutes. Слайд 8 – answers. 3) Thank you, kids. You are clever. -Do you know what she does in the morning, in the afternoon and in the evening? Слайд 9 -Look at the screen and try to guess. In the morning – Слайд 10 In the afternoon – Слайд 11 In the evening – Слайд 12 Физкультминутка. 4) Well done! But the witch is very tired. She wants to have a rest. Let’s sing a song and do exercises. – Слайд 13 (Head and shoulders…) 5) Now all of you will get a card. You must agree or disagree with the statements. Слайд 14 — You have done all witches task good. Now you can get Tiny’s letter.
|
— A witch. — Yes, we do. — It is …
-No, we don’t.
|
Чтение с полным пониманием содержания. -But children, look at this letter. It’s divided into 3 parts. Let’s put these parts into the right order. -And now open your student’s book. p.112 ex. 5 You have questions here. Try to answer them. -Can you make questions? p.113 ex.6 – Слайд 15 Слайд – 16 правильно-построенный вопросы Подведение итогов: -Thank you, children. You’ve worked hard today. Hometask: p. 70 ex.3 Юфо прочитал письмо Тайни невнимательно. Исправьте его утверждения.
|
Читают письмо и расставляют его части в правильном порядке.
Дети отвечают на вопросы к тексту.
Самостоятельно с опорой на схему составляют вопросы по данному ответу. |
Список использованных источников:
1. Биболетова М. З. и др. «Enjoy English» – 3 класс;
2. Биболетова М. З. и др. «Книга для учителя» к УМК «Enjoy English» – 3 класс;
3. Дзюина Е. В. «Поурочные разработки» для 3 класса;
4. Вопросительный знак.
https://www.nosmoking.ru/phpBB2…
5. https://kset.kz/m/photos/view/-… смайл веселый
6. https://natalja-romantzova.ya.r… смайл грустный