Малей Надежда Григорьевна
ГУО СШ№18 г. Пинск , Беларусь
Учитель английского языка
Тема: Outfit.
Цели: образовательная: совершенствовать навыки диалогической речи учащихся
Воспитательная: способствовать воспитанию уважения к мнению других людей, приобщению к современным методам работы с информацией.
Развивающая : содействовать развитию познавательных процессов (памяти, внимания, мышления, воображения)
Сопутствующие задачи: совершенствовать навыки употребления ЛЕ по теме, совершенствовать монологические навыки учащихся
Оснащение: мультимедийный проектор, 8 компьютеров, разрезные куклы и одежда для них, презентация на тему «Outfit» в программе Power Point, видеофильм в программе Movie Maker, кроссворд (Way Ahead)
Литература: учебное пособие по английскому языку для 9 кл. (автор Лапицкая Л.М. и др), 2011
Ход урока
1. (Начало урока: Приветствие . Введение в атмосферу иноязычного общения ) Good morning, students. Take your places, please. I’ll be your teacher for this lesson. Let me remind you that my name is Nadezhda Grigorievna. There are some guests at our lesson. I hope all of us will have some nice time together. Let’s start. Each of you gets a paper doll. It has no clothes. For every correct answer you’ll get a piece of clothes for your doll. Let’s see who dresses the doll fastest.
2. (Речевая зарядка : повторение лексического материала, сообщение темы урока) Will you , please, look at the blackboard. There are some words that you learnt at your last lesson. Please, match the beginning and the end of the words. If you do it correctly I’ll turn the star and you’ll see a letter.(учащиеся соединяют конец и начало слова, открывают буквы на звездочках и составляют название темы урока)
Poc eve t
But lar o
Sle tons f
Col kets u
Tig in t
Pla ht i
Let’s make up a word. OUTFIT. This is the topic of our lesson. (Слайд 1)
3.( Сообщение задач урока, введение новых ЛЕ) I like your shirt. It’s nice. Do you like compliments? Do you compliment people? Let’s listen to the dialogues. And answer the following question: What are the people doing?(Слайд 2)
a. They are buying clothes.
b. They are complimenting each other.
c. They are discussing clothes.
(скрипт диалога)
1. A: You look wonderful today!
B: So do you!
A: This nice suit suits you perfectly.
B: Do you really like it?
A: Yes, I do. It goes well with your pink shirt, too.
B: Thank you.
2. A: Those are nice gloves! They match your handbag marvelously!
B: Thanks. I’m very glad you like them. You look great too!
I like your blue sweater. Is it new?
A: Oh no, I’ve had it for years!
3. A: I like your skirt! It fits you like a glove!
B: Thank you. How kind of you to say so.
A: Where did you get it?
В: I got it in London.
A: It’s beautiful.
B: Thanks a lot.
So what are the people doing? — They are complimenting each other.
Right you are. Today at the lesson we’ll learn how to : ( Слайд 3)
1.compliment people,
2. react the compliment,
3. describe the outfit.
( Чтение скрипта для коммуникативного введения новой лексики)
4. (Основная часть) 1)Please, guess the meaning of the words in bold.(чтение их хором) Match them with their definitions
(Слайд 4) ( соединение дефиниций со словами)
To suit to be of the right size
To match to form an attractive combination
To fit to make smb look good
To go well with to look good together in style, colour
Well done. Please, find compliments in the dialogues and read them aloud. How do people react?
2) Everybody likes compliments. Please, compliment your partner on the clothes they are wearing. React the compliment you get. (работа в парах: составление диалога с комплиментами друг другу)
3). Well done . Thank you. Let’s have some fun and revise some words.( Смена деятельности, индивидуальная работа, создание условий для повышения мотивации к изучению иностранного языка) Please sit at the computer. (Way Ahead 1 10 a (кроссворд по картинкам одежда)
4).(Совершенствование навыков монологической речи) I hope you had some fun. Please, form 2 groups. I need 1 volunteer in each group. Imagine you are the owner of a shop. You and your assistants look through the catalogue of clothes at page 78-80. Assistants try to persuade you to get for the shop certain pieces of clothes. Which do you choose? ( Работа в группах: ассистенты выражают свое мнение по поводу одежды в каталоге, а их босс выбирает наиболее обоснованные) You can use the following phrases: (Слайд 5) : I would get, To my mind, I would wear.
5). ( Смена деятельности) I need 2 volunteers again. They will be our models. This is the first team, this is the second. When I name a piece of clothes you run up to the pile of clothes, pick the thing and put it on your model. ( отобрать из кучи одежды описанную вещь и одеть на модель) Please, find plain purple gloves, a round black hat, a long orange belt, a black and grey scarf)
This team was faster. Do you like the way you look? (модель отвечает нравится ли ей, как ее одели)
6) ( Активизировать полученные учащимися знания)Thank you. Please, take your places. Please, look at the catalogue. Your mother gave you enough money to buy an outfit. Please, combine the clothes in the catalogue the way you like and tell about it to your friend. Let’s read the model P 80 Ex 2B (работа в паре, обоснование комбинирования одежды)
7) Thank you. All our clothes are made of some kind of material. Let’s see how it is said in English: P 81 Ex 3C. Let’s read the sentences and match them to the pictures in Ex 2a and then in Ex 3 d. ( чтение предложений и соединение с уже знакомыми картинками и картинками тканей)
Look here, please. There is a bag. There are some kinds of material there. Let’s guess them by touching without looking at the thing. (не глядя учащиеся вытаскивают кусочки материала и угадывают его)
5. (Заключительный этап. Рефлексия, осуществление самооценки учащимися работы на уроке) Let’s look at our dolls. Some of you have them dressed up. Imagine you are your doll. Please (повторение слайда 3) compliment each other, react the compliment and describe the clothes. ( учащиеся делают комплименты куклам и описывают их одежду)
Which options would you choose. What have you learnt? (Слайд 7)
H/t: p 83 Ex 4 You need to …
You worked really well today. Your marks are…
(Резерв: Please, look here ( слайд 6) Read the sentence and match the adjectives with their categories : (таблица) and in pairs describe the items in the catalogue in Ex 2a. Use three adjectives in each sentence. Example Ex 5 p 82 ( составление в парах описания картинок в каталоге используя не менее 3 прилагательных)