Конспект урока по английскому языку на тему
«Creating Cristmas cards»
Автор: Ошур Елена Алексеевна,
преподаватель ГОУ СПО Кемеровский
профессионально-технический техникум,
г. Кемерово
2013
Цель: систематизация и закрепление лексических навыков по теме “Holidays. Traditions in english—speaking countries”.
Образовательные задачи:
совершенствовать навыки использования основных функциональных стилей в речи;
совершенствовать монологическую речь студентов;
познакомить учащихся с методами групповой работы, методами проведения исследований, направленных не решение определенной проблемы;
Развивающие задачи:
развивать критическое мышление;
продолжать развивать творческие возможности учащихся;
повышать самооценку учащихся, имеющих разный уровень подготовки;
Воспитательные задачи:
усиливать мотивацию обучения иностранному языку;
развивать умения работать в группах;
Тип урока: урок обобщения и систематизации знаний
Вид урока: урок-проект
Оснащение урока: доска, раздаточный материал, картинки, карточки с планом работы.
Ход урока
Определение проблемы,
обсуждение в группах плана работы
Оргмомент.
Good morning, sit down, please. Well, I see who is absent today. Today we continue our theme. By way, what is it? At this lesson we revise our knowledge in this theme: grammar, vocabulary, writing skills.
В начале, чтобы настроить вас на рабочий лад, сконцентрировать ваше внимание, давайте проведем небольшую разминку на концентрацию внимания.
Find in a class colours and touch to them (black, red, blue, brown).
Фонетическая зарядка
We begin with warming-up: (вопросы написаны на доске)
Do you like holidays?
What’s your favourite holiday?
When is it celebrated?
What holiday is celebrated on the 25th of December?
Look at the blackboard; you see a poem which is called “Christmas light”. Let’s read it. Repeat after me all together line by line.
Christmas Light
Coloured crystals
Sparkling and bright,
Shining fir-tree
Ribboned in light.
Основной ход урока
Определение темы проекта
Before I begin I need one person. You should translate what I’ll say.
What do people usually make on this holiday? (Pupils: Buy presents, visit friends, give x-mas cards and gifts). You know how to do it in Russian; today we know how to do it as Englishmen do it.
We try to make our own X-mas cards. Previously I have divided you according to your advance in English. Today we discuss how to do it. Your home task would be to finish it and at the next lesson we’ll present and discuss your projects.
Обсуждение структуры проекта, составление примерного плана работы
To do this project we should pass 5 steps. Look at the page on your desks and you see these steps. (приложение 1) Each group was responsible for some step. While they’ll present it the others should write down the necessary information.
(Ps представляют доклады, 1-я группа рассказывает про стили, 2-я – про офомление (приложение 2), 3-я — про наполнение открытки)
Choosing the style
Choosing the decoration
From chosen style depends the 2nd step – decoration.
The 2nd group has prepared the information about the main symbols of X-mas. They show you pictures and you should tell what it is.
(Santa Clause, fir tree, X-mas card, snow man, X-mas stocking, song/carol, presents)
Choosing the content
-salutation
— congratulation itself
— your sign
The 3d group search for the information about the content of X-mas cards.
Сейчас вы выберете, кому вы будете оформлять поздравительную открытку. Не показывайте эту информацию другим группам. Во время презентации остальные должны будут определить, что за стиль использовала группа.
Подведение итогов, выставление оценок
Well, what have we done on this lesson? What new have you known?
At home you should finish your projects. We’ll discuss them at the next lesson.
Thank you for the lesson. I put the following marks…
II. презентация,
обуждение презентации проекта
Оргмомент.
Good morning, sit down, please. Well, I see who is absent today. Today we continue our theme. By way, what is it? At this lesson you present your projects and we’ll discuss them.
Фонетическая зарядка
We begin phonetic exercise: repeat after me this drill
She sits on the sheet she sits on.
T
T-P1,2,3…
P1, P2,…
Основной ход урока
Presentation
Before you present you projects, look at the blackboard, I’ve prepared you some criteria of assessment. The other groups should value the card and say it’s advantages and disadvantages. (приложение 3)
Discussion
Студенты высказываеют свое мнение по поводу открытки, что понравилось, что нет. Допущенные ошибки. Активность участия в обсуждении дает дополнительный балл при выставлении учителем оценки за проект.
Подведение итогов, выставление оценок
Well, thank you very much for you active part in our work. I hope you have enjoyed yourselves.
Приложение1
The project “Christmas cards”
Plan
Choosing the style
Formal
Informal
To your boss
To your colleges
To your teacher
To your parents
To your relatives
To your close friend
to your group mate
Choosing the decoration
Choosing the content
-salutation
— the congratulation itself
— your sign
Realization of the project
Presentation
Приложение 2
Congratulations
May the magic of love twinkle in your lives throughout the holidays and the upcoming New Year.
Wishing you good times, good cheer, and a happy new year!
Be filled with wonder
Be touched by peace
Believe in the miracle
Sending you loads of Christmas hugs!
Wish you many special moments and memories…
Merry Christmas!
My favourite gift isn’t under the tree
It’s under the mistletoe
My Christmas wish came true the day
I met you
Merry Christmas, sweetheart!
With love and appreciation at Christmas time and always.
Warmest thoughts and best wishes for a wonderful holiday and a very Happy New Year!
Приложение 3
Criteria of assessment:
The harmony in style and content
The decoration
Using the correct grammar and suitable vocabulary
Taking active part in discussion